לוגו - אתר המכללה לוגו - אתר ילקוט המנהל לוגו - מנוף לוגו - אתר ילקוט המנהל

פורום מידענות

פורום דילמות ושאלות

חדשות חינוך

תוכנית אקדמית תכשיר מנחים בהבעה בהקלדה לאוטיסטים


בכתבה שפורסמה ב-28 באוקטובר 2016, תיארה חגית רון רבינוביץ כיצד בנה עילי (20), אוטיסט בתפקוד נמוך שלא דיבר מעולם, מתקשר בעזרת הקלדה ואכן יודע לכתוב. ''אחרי כל כך הרבה שנים אני מבינה שעילי מזהה את אותיות האלף בית ויכול לחבר אותיות למילים ומשפטים, ומצאתי את המפתח הנכון לשער הברזל הכבד'', כתבה רון רבינוביץ, והוצפה במאות פניות של משפחות לילדים ובוגרים אוטיסטים.
מאז הפרסום הכריזה מכללת סמינר הקיבוצים על תוכנית הנחיה חדשה, שתילמד בשנת הלימודים תשע''ח במסגרת בית הספר ללימודי תעודה: הכשרת מנחים להבעה באמצעות הקלדה עם אוטיסטים, בשיטת יעל כהן. התוכנית תכשיר אנשי מקצוע לעבודה עם אוטיסטים בתפקוד נמוך שאינם מדברים על הבעה באמצעות הקלדה. מדובר בהכשרה ייחודית, פרי פיתוחה של יעל כהן, מטפלת בתנועה ובעלת ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובוגרים אוטיסטים. גישה פורצת דרך זו מאפשרת ש יח עם אוטיסטים שאינם מדברים או מדברים מעט, החל מגיל שש. כהן, המרכזת את התוכנית בסמינר הקיבוצים, סיפרה כי ''לאור הצלחתה של השיטה והביקוש הגבוה לאנשי מקצוע שיעבדו עם הסטודנטים החלטנו לראשונה לפתוח תוכנית הנחיה שתכשיר מנחים בתחום. התוכנית מקנה כלים ומיומנויות לפיתוח הבעה דרך הקלדה באמצעות התארגנות גופנית ותנועתית, היכרות עם מאפייני השפה המוקלדת, הבנה ודרכי תגובה ופיתוח הבעתי של השפה''.
התוכנית הייחודית היא תולדה של שיתוף פעולה עם צאלה מיינרט, ראש המרכז להורות, משפחה וקהילה בביה''ס ללימודי תעודה של מכללת סמינר הקיבוצים. לדברי מיינרט, ''מבחינתי היכולת לתקשר עם האוטיסטים השותקים ולהבין את המתחולל בתוכם היא לא פחות מגילוי ארצות חדשות''. (כתב ''ישראל היום'' – ישראל היום – 11.05.2017)

תאריך:

12/07/2017

שעה:

12:02:42 PM