לוגו - אתר המכללה לוגו - אתר ילקוט המנהל לוגו - מנוף לוגו - אתר ילקוט המנהל

פורום מידענות

פורום דילמות ושאלות

חדשות חינוך

לפרוש בלי כבוד


לא מעט פרויקטים והצהרות מעידים על כך שמערכת החינוך זקוקה לדם חדש מלא אמביציה. המשמעות היא הצורך לפטר מורים ותיקים שנשחקו מתחום ההוראה, לאחר עשרות שנים שבהן שירתו את המערכת. האוכלוסייה הזו נחלקת לשניים: מורים שחוקים שמזיקים למערכת, שאותם המשרד מעדיף להוצי א לפנסיה לפני הזמן, ומורים ותיקים שנחשבים בעלי תועלת – ולהם המשרד לא מאפשר לפרוש בקלות.
''נוצר מצב לא הגיוני, שמגדיל את התסכול בקרב מורים ותיקים וטובים שמבקשים לפרוש'', מסביר גורם בכיר במערכת החינוך, ''מנהלים ניצבים בפני דילמה כיצד עליהם לנהוג, מכיוון שהטו בים ראויים להערכה ולפרישה מכובדת, והמנהלים אינם יכולים לכתוב חוות דעת שלילית כדי לזרז את פרישתם.
נוצר מצב אבסורדי, שבו רק אם קיימת חוות דעת שלישית על המורה – המשרד מאפשר פרישה מוקדמת, כי ישנה מכסה מוגבלת''.
אחת המנהלות כתבה פוסט מרגש בנושא ברשת חברתית, ''למה לא נותנים למורים לפרוש בכבוד?'' שאלה, ''אני מנהלת בית ספר על יסודי באזור המרכז. לאחרונה נתקלתי בעיוות הגורם לשנתי לנדוד ולבושה מסוימת על שאני חלק ממערכת, שבה אני נדרשת להטיל דופי במורה המעוניינת לפרוש אחרי יותר מ-30 שנות עבודה, שבהן הגיעה מדי יום חמוש ה ברוח האדם ובבקיאות בתכנים והטיבה להקנותם לתלמידיה ולקדם מאות רבות של תלמידים. המורה בת 62 והיא מעוניינת לפרוש. מדוע לא מתאפשר לה לפרוש באופן שמגיע לה ובכבוד?! האם עלי להטיל דופי במורה שממנה אני מרוצה מאוד ושאותה אני מעריכה, רק כדי שתזכה לפרוש מהמערכת?!''
ממשרד החינוך נמסר: ''למשרד קיימת מכסת פרישה עבור פרישה מוקדמת, אשר מיועדת למורים שחוקים או למורים פרופסיונליים. בתוך כך, מורים אשר מעוניינים לפרוש פרישה מוקדמת צריכים לקבל חוות דעת של המנהל/ת על תפקודם. מספר המורים שביקשו לפרוש בפרישה מוקדמת בשנת תשע''ה עמד על 2,332 ומספר המורים שעמד בקריטריונים עמד על 1,400''.
(יעל ברנובסקי – ישראל היום – 17.11.2015)

תאריך:

12/27/2015

שעה:

10:36:29 AM